Kategoriler

Linkler

Uzmanlar yapmış oldukları bir takım araştırmalar neticesinde sıcak çayın sağlığa zararlı olduğunu kanıtlamalarına rağmen, insanlar sıcak çay içmekten vazgeçmiyor, vazgeçmeyecek gibi görünüyor. Oysa ki sıcak çay mide hasarından kansızlığa kadar sebep olabiliyor. İşte Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Nefroloji Bilim Dalı öğretim üyesi Doç. Dr. Sedat Üstündağ’ın tiryakisi olunan bu içeceğin zararları hakkında yapmış olduğu açıklamalar:

Milli içeceğimiz haline gelen çayın faydaları arasında kanser riskini azalttığı yer almaktadır, ancak çay sıcak içildiği zaman başka sağlık sorunlarını tetiklemektedir. Bu sorunların başında ise az önce de bahsetmiş olduğumuz gibi kansızlık sorunu ve mide hasarı gelmektedir. Koyu ve sıcak içilen çay vücuttaki demiri bağlamaktadır. Çay sıcak ve koyu içildiğinde mide ve bağırsak sistemindeki demiri bağlayarak anemi sorununun husule gelmesinde rol oynar.

Doç. Dr. Sedat Üstündağ: “Çay, halkımızın gerçekten çok tükettiği bir içecek. Hatta bizim milli içeceğimiz desek yanlış olmaz. Çayın çok olumlu yanları, damarları ve solunum yollarını, böbrek ve idrar yollarını genişletici etkileri var. Ayrıca yeşil çayda antioksidan dediğimiz, gün içerisinde hücre içerisinde oluşan toksin atıkların vücuda verdiği zararları engellemeye yönelik bir takım etkinliği söz konusu. Yapılan araştırmalarda günde 3 defa çay içildiği zaman içerdiği antioksidan maddelere bağlı olarak kanser oluşumunu bile yavaşlattığı çay içenlerde kanserin daha az oluştuğu belirlendi” diye konuştu.

Benzer Yazılar

Benzer Yazı Bulunamadı...

Yorumlar

siz de yorum yazın.

Son Yazılar

Meta

Özgün Sağlık Takvim

Ekim 2015
Pts Sal Çar Per Cum Cts Paz
« Eyl    
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031  

Sponsorlar

Popüler Konular

Son Yorumlar

benim ayağımın baş parmağımın altında büyük bir yer suı toplamış ne yapabilirim...
Copyright 2015 Özgün Sağlık