Geçici kalp pili takılması

Bazı sebeplerden ötürü kalbinde ritm bozukluğu olan hastaların, ritim bozukluğuna sebep olan faktörün ortadan kalkma ve düzelme ihtimalinin bulunduğu durumlarda, yeterli kalp hızını sağlamak amacıyla geçici kalp pili takılır. Ekseri geçici kalp pili takılması işlemi kalp krizi hastalarına, taşi kardisi olan hastalara, açık kalp ameliyatı geçirmiş ve diğer durumlarda uygulanmaktadır.
kalp pili takılması
Geçici kalp pili takılması
Geçici kalp pili hastanın sağlık durumu düzeldiği zaman geri çıkartılmaktadır. Eğer ki hastanın durumu düzelmez ise kalıcı kalp pili takılır. Kalıcı kalp pillerine göre geçici kalp pillerinin jeneratörü daha büyük olmakta ve jeneratör göğüs veya karına derinin altında bir cep oluşturularak biçimde yerleştirilmektedir. Jeneratör göğüs duvarına yerleştirilecek ise hastaya jeneratörün göğsün sağ tarafına mı sol tarafına takılması sorulur ve ona göre işleme başlanır.
Geçici kalp pili takılması işlemi hastanede hasta yatıyorken gerçekleştirilir ve işle hastanın kendi odasında ya da kateter laboratuvarında yapılır. Geçici kalp pilinin takılma yeri kararlaştırıldıktan sonra bölgesel uyuşturma yapılır, boyun veya kasık bölgesine küçük bir kılıf yerleştirilerek, jeneratörden gelen elektrot bu kılıfın içinden geçirilerek kalbe kadar ulaştırılır. Kalp pili dışarıda uygun bir bölgeye yerleştirilir ve hastanın bu pile hiçbir şekilde dokunmaması, aktivitilerini de sınırlandırması önerilir.

Alıntı

Bir cevap yazın